444 4 548 / 0850 222 2 548

Kanser tanısı almak ve kanser tedavisi görmek, hayatın birçok yönünü etkilediği gibi cinsel yaşamı da etkilemektedir.

Kanserin özellikleri, hastalığın teşhis edildiği safha, hastanın kişilik özellikleri ve psikososyal çevresi gibi konular, kişinin bu hastalıktan ne kadar etkileneceğini belirleyen faktörler arasındadır.

15045227 - lovely couple hugging on their bed at homeKanser tanısı sonrası ortaya çıkan ilk tepki olan inkar evresinde, kişi daha sık cinsel ilişkiye girmek isteyebileceği gibi, hastalığının kabul ve tedavi sürecinde gerek bedensel gerekse psikolojik nedenlerden dolayı cinsel isteksizlik de yoğun olarak görülebilmektedir. Bu isteksizlik, kemoterapinin yan etkileri olan ağrı, halsizlik gibi fiziksel sıkıntılar sonucu olabileceği gibi, cerrahi sonrası organ kaybına bağlı yas ve beden imajında bozulmalar sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca cinsel isteksizlikle beraber, orgazm güçlüğü ve cinsel ilişki sırasında ağrıya da rastlanabilmektedir.

Hastanemizde kanser tedavisi sırasında karşılaşılan cinsel sorunlar, psikiyatrist ve psikologların yer aldığı psiko-onkoloji ekibi tarafından ele alınmakta ve kişiye özel geliştirilen programlarla tedavi edilmektedir.