444 4 548 / 0850 222 2 548

Medikal Onkoloji

30658660 - micro tubes with biological samples in laboratory for dna analysisMedikal onkoloji, kanserin ilaçlarla yapılan tüm uygulamalarını yöneten branştır. Kemoterapi, ilaç uygulamalarını genel olarak ifade eden bir terimdir.

Kanser tedavisinde ilaçlar damardan, kalçadan, hap şeklinde ağızdan veya bazen karın içine bölgesel yollardan uygulanabilmektedir. Kemoterapi, başta meme, akciğer, bağırsak, erkek veya kadında yumurtalık kanserleri, lenfoma ve lösemiler olmak üzere günümüzde hemen hemen tüm
kanser türlerinde başarı şansını artıran önemli bir tedavi seçeneğidir. Kemoterapi kimi kanserlerde tek başına kullanılırken, bazılarında cerrahi, radyoterapi gibi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanmaktadır. Kemoterapi, bazı kanser türlerinde kanseri tamamen yok ederek yayılmasını önlerken, bazı türlerinde ameliyatlardan sonra geride kalan kanserli hücreleri öldürerek, bazılarında ise radyoterapinin etkisini güçlendirerek iyileşme şansını artırmayı hedeflemektedir. Bazı durumlarda ise yayılmasını önleyerek yaşamı uzatmaktadır. Konusunda uzmanlaşmış olan medikal onkoloji hekimleri, hastaya özel en doğru tedavi şeklini belirlemenin yanı sıra, sağlıklı dokuların bu tedaviden en az zararı görmesi ve yaşam kalitesinin korunması için gerekli önlemleri almaktadır.